The 2nd Open “Ojaq” Sports Club Championship in Rhythmic Gymnastics will be held at Baku Olympic Sports Complex on April 4-5.
367 gymnasts representing “Ojaq Sports Club”, “Absheron” Olympic Sport Complex (OSC), “Aghdash” OSC, Specialized Children-Youth Gymnastics School of Olympic Reserves, “Ganja” OSC, Hovsan branch of “Ojaq Sports Club”, “Shaghan” OSC, “Grasiya” Sport Club, “Sumgayit” OSC, “Gusar” OSC, Kur Olympic Sports Center, “Gakh” OSC, Republican Complex Sports School, “Shamkir” Youth Centre, Aquatic Palace and Zira Cultural Center will compete for medals at the competition to be held at Baku Olympic Sports Complex.
Athletes will compete in the age categories of minors (2016-2017), youngsters (2013-2015), pre-juniors (2011-2012) & juniors (2008-2010).
The 2nd Open “Ojaq” Sports Club Championship in Rhythmic Gymnastics
Schedule
Tuesday / April 4
09:30-09:35 |
Opening Ceremony |
09:35-10:40 |
Gymnasts born in 2017 - Group A & Group B |
10:40-11:55 |
Gymnasts born in 2016 - Group C, Group B & Group A |
11:55-12:05 |
Award Ceremony: Group A & Group B (2017), Group C, Group B & Group A (2016) |
12:05-13:35 |
Gymnasts born in 2015 - Group D, Group C, Group B (regions) & Group A (regions) |
13:35-13:45 |
Award Ceremony: Group D, Group C & Group B (regions) (2015) |
13:45-14:15 |
Break |
14:15-15:40 |
Gymnasts born in 2014 - Group D, Group C & Group A |
15:40-15:50 |
Award Ceremony: Group D, Group C & Group A (2014) |
15:50-17:20 |
Gymnasts born in 2013 - Group D & Group C |
17:20-18:30 |
Gymnasts born in 2012 - Group D & Group C |
18:30-19:45 |
Gymnasts born in 2011 - Group D & Group C |
19:45-20:00 |
Award Ceremony: Group D & Group C (2013), Group D & Group C (2012), Group D & Group C (2011) |
20:00-21:15 |
Pre-juniors - Group C & Group B (regions) |
21:15-21:25 |
Award Ceremony: Group C & Group B (regions) |
Wednesday / April 5
11:00-11:05 |
Opening Ceremony |
11:05-11:55 |
Gymnasts born in 2015 - Group B |
11:55-12:55 |
Gymnasts born in 2014 - Group B |
12:55-13:05 |
Award Ceremony: Group B (2015), Group B (2014) |
13:05-13:40 |
Gymnasts born in 2013 - Group B & Group A |
13:40-13:50 |
Award Ceremony: Group B & Group A (2013) |
13:50-14:30 |
Break |
14:30-15:00 |
Gymnasts born in 2012 - Group B |
15:00-15:20 |
Gymnasts born in 2011 - Group A |
15:20-15:30 |
Award Ceremony: Group B (2012), Group A (2011) |
15:30-17:30 |
Juniors - Group B & Group A |
17:30-17:40 |
Award Ceremony: Juniors - Group B & Group A |
17:40-18:00 |
Break |
18:00-19:00 |
Group Exercises |
19:00-19:15 |
Award Ceremony: Group Exercises |